مجری مستقیم تور های داخلی و خارجی، رزرو هتل و فروش بلیط هواپیما

یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین جاهای دیدنی هند که جزو عجایب ۷ گانه جدید دنیا نیز محسوب میشوند ، تاج محل است . این بنای زیبای تاریخی تماماٌ از مرمر ساخته شده است و ساخت آن حدود ۲۲ سال به طول انجامیده است و در ساخت آن هنرمندان بسیار زیادی که در بین آنها هنرمندان برجسته ایرانی از جمله استادان احمد و حمید لاهوری نیز بوده اند ، شرکت داشته اند و معماری این بنا را با  استفاده از سبک معماری ایرانی اسلامی بنا کرده اند . هر سال بیش از هفت میلیون توریست که با تور هند به این کشور سفر کرده و پکیج مثلث طلایی هندوستان را برای گردش انتخاب میکنند ، از تاج محل دیدن میکنند ، اما تمام معروفیت بنای تاج محل صرفاٌ به خاطر معماری و ساختار زیبایی آن نیست و داستان دلنشین آن یکی از دلایل محبوبیت آن است . 

تاج محل

تاج محل ، در واقع مقبره ای است که در بخش جنوبی شهر آگرا در هندوستان بنا شده است . رودخانه یامونا ، رودخانه معروف شهر آگرا است و تاج محل در کنار این رودخانه واقع شده است . بر اساس روایات اتریخی ، شاه جهان ، امپراطور مغولی که بر هندوستان حکمفرمایی میکرد ، همسری به نام ممتاز داشت که بسیار به ایشان علاقمند بود و در تمام سفر ها نیز ایشان رابه همراه خود میبردند . وقتی ممتاز بانو در سال ۱۶۳۱ میلادی فوت کردند ، شاه جهان تصمیم به ساخت مقبره ای بینظیر برای ایشان میگیرد و ساخت تاج محل را آغاز میکند . ساخت بنای اصلی تاج محل ، ۲۲ سال طول میکشد و پس از اتمام بنای اصلی ، ساخت باغ و بنای های کناری مجموعه تاج محل نیز ۱۰ سال طول میشکد .

تاج محل

در حال حاضر وسعت مجموعه تاج محل حدود ۱۷ هکتار است و  شامل مقبره اصلی ، فضای سبز و ۴ باغ بزرگ در اطراف و مهمانخانه و موزه میباشد . میگوند شاه جهان زمین این مجموعه را به بهای بسیار زیادی خریداری کرد و حتی به روایت برخی از راویان علاوه بر مبلغ گزاف ، یک قصر بزرگ را نیز در شهر آگرا به صاحب زمین که از اشراف شهر آگرا بود اهدا کرد .  در زمان ساخت این مجموعه حدود ۲۲٫۰۰۰ کارگر و صنعتگر و هنرمند گرد هم آمدند و به مدت ۲۲ سال کار کردند . در ساخت این مقبره علاوه بر مرمر سفید ، از ۲۸ نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی استفاده گردیده است که میتوان به سنگ لاجورد افغانستان ، یاقوت سریلانکا و عقیق عربستان اشاذه کرد و برای جا به جا کرد مصالح نیز از حدود ۱۰۰۰ فیل استفاده شده است .

تاج محل

معماری بنای  اصلی تاج محل به گونه ای تنظیم شده است که از هر طرف یکسان است و بر روی یک سکوی بزرگ مرمری ایجاد شده است و در هر گوشه این سکوی مرمرین ، ۴ مناره سفید بلند (۴۰ متری ) قرار گرفته اند . جالب است بدانید که در ساخت این مناره ها ، کلیه امور ایمنی رعایت شده است  و این مناره ها را با کمی شیب به طرف خارج از بنا ساخته اند تا در صورتی که در اثر زلزله و یا هر گونه بلایای طبیعی ، این مناره ها فرو ریخت ، به روی گنبد برزگ و زیبای تاج محل سقط نکنند و موجب تخریب آن نشوند . معماری این بنا یکی از منحصر به فرد ترین سبک های معماری را داشته  وبه صورت بسیار محکم و با ساختار بسیار قوی ساخته شده تا در طول زمان ویران نشود .

تاج محل

در داخل ساختمان اصلی تاج محل ، ۲ مقبره قرار دارد که یکی مربوط به ممتاز بانو و دیگری متعلق به شاه جهان است که بر طبق وصیتش پش از مرگ در کنار همسرش به خاک سپرده شد . بنای اصلی مقبره به گونه ای طراحی شده است که از ۸ طرف میتوان وارد شد اما امروزه به دلیل مراقبت و محافظت از این بنای زیبای تاریخی ، به جز یکی از درب ها مابقی را بسته اند و عبور و مرور فقط از یکی از درب ها امکان پذیر میباشد . در گذشته ۲ لوستر بسیار ارزشمند که از نقره و عقیق ساخته شده بود بر بالای تابوت شاه جهان و ممتاز بانو نصب شده بودند ، اما در حمله ای که قرن ۱۸ میلادی به بنای تاج محل صورت گرفت ، این دو لوستر و مقدار زیادی از سنگ های قیمتی این مقبره به تاراج رفت .

تاج محل

یکی از بخش های زیبای تاج محل که در اغلب عکس های که از این بنای تاریخی گرفته میشود نیز به خوبی مشخص است ،باغچه سرسبز و زیبای تاج محل است که حوضچه بسیار زیبایی نیز در وسط آن قرار گرفته است . این باغچه علاوه بر زیبایی به داشتنم سیستم آبرسانی بسیار متفاوت و منحصر به فرد در دوره خود مشهور بوده است . در زمان ساخت بنای تاج محل ، به گونه ای طراحی شده است که سیستم آبیاری باغچه از رودخانه یامونا آب مورد نیاز برای آبیاری باغچه را تامین می کند و از سیستم لوله کشی برای رساندن آب به بخش های مختلف باغ استفاده شده است . یا وجود گذشت زمان طولانی از ساخت این بنا هنوز این شبکه آبیاری فعال بوده و فقط برخی از قسمت های لوله ها با لوله های جدید جایگزین شده است .

تاج محل

اگر مایل به سفر به هند و بازدید از این بنای منحصر به فرد را دارید ، پیشنهاد میکنیم ۳ ماه تابستان را برای سفر انتخاب نکنید چون درجه هوا در این منطقه بسیار زیاد و هوا گرم است . با استفاده از پکیج های تور مثلث طلایی هندوستان ، ۲ شب را در هتل های هند در منطقه آگرا اقامت خواهید داشت و میتوانید از دیدن بنای زیبای تاج محل لذت ببرید  . یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از تاج محل ، صبح در هنگام طلوع آفتاب و شب در هنگام غروب آفتاب است و میتوانید عکس های بسیار زیبایی از بنای تاج محل در این زمان ها داشته باشید . در ارتباط با تور هند در صورت نیاز به توضیحات بیشتر و اطلاع از پکیج های منحصر به فرد با قیمت مناسب برای سفر به هند با همکاران ما در آژانس هورامان گشت تماس بگیرید .

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید