مجری مستقیم تور های داخلی و خارجی، رزرو هتل و فروش بلیط هواپیما

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

استانبول برای داشتن سبک معماری عثمانی و داشتن مساجد زیبا مشهور است. استانبول به عنوان پایتخت امپراتوری عثمانی از سال ۱۴۵۳ و همینطور بزرگترین شهر ترکیه، بیش از ۳۰۰۰ مسجد دارد. اما اگر شما با تور استانبول سفر میکنید و مایلید از مسجد های تاریخی و زیبای استانبول دیدن کنید ، در این بخش هفت تا از مهمترین مساجد که براساس خصوصیات معماری و زمینه های تاریخی جزو مهمترین ومشهورنرین مساجد استانبول میباشند را ذکر کرده ایم.

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

این مسجد  که درقرن هفدهم میلادی ساخته شده است ، یکی از مسجد های تاریخی و زیبای استانبول است که برای دارا بودن کاشی کاری آبی زیبای آن و هم تزئینات دیوارهای داخلی آن مشهور است. این مسجد درای شش مناره است که آن را از مساجد دیگر متمایز می کند که معمولا دارای دو یا چهار مناره میباشند .این مسجد در طول حکومت سلطان احمد از سال ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شد. همچون بسیاری از مساجد دیگر، آرامگاه بنیانگذار، نیز در آنجا قرار دارد. مسجد سلطان احمد یکی از محبوب ترین و مهمترین جاذبه های گردشگری استانبول است که هنوز هم به عنوان مسجد از استفاده می شود. این مسجد به عنوان آخرین مسجد بزرگ دوره عثمانی در نظر گرفته می شود .

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه دومین مسجد بزرگ در شهراستانبول است و یکی از مشهورترین مسجد های تاریخی و زیبای استانبول است. این مسجد برجسته در قرن شانزدهم توسط معمار مشهور عثمانی، میمار سینان برای سلطان سلیمان معروف، ساخته شده است. این مسجد معماری بسیار چشمگیری دارد و مناره های بلند و باریک که به سبک معماری عثمانی ساخته شده اند در کنار گنبدهای  زیبایی که ترکیبی از سبک عثمانی و بیزانس دارند ، ترکیب بسیار زیبایی ایجاد کرده اند .مقبره سلطان، همسرش حورم و میر سینان در مسجد سلیمانیه قرار گرفته می شود که موجب شده است تا اهیمیت این بنا از نظر تاریخی دو برابر شود . مسجد سلیمانیه بزرگترین مسجد در استانبول با چهار مناره است .

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد ینی ( مسجد جدید )

دستور ساخت این مسجد توسط صفی سلطان، که همسر سلطان مراد سوم بود، داده شد و ساخت و ساز  این مسجد در سال ۱۵۹۷ میلادی آغاز شد، اما با توجه به مشکلات سیاسی، نیمه راه متوقف شد. ساختار ساخته شده تقریبا به  صورت خرابه ای برجا ماند و  در زمان  آتش سوزی در سال ۱۶۶۰ نابود شد. در آن سال معماری به نام مصطفی آقا پیشنهاد کرد که توران سلطان ، مادر سلطان مهمت پنجم، پروژه ساخت این مسجد را کامل کند. این مسجد در نهایت در سال ۱۶۶۳ به پایان رسید. امروزه یکی از مشهورترین مساجد در استانبول است. در داخل مسجد نمونه هایی عالی از کاشی های عثمانی  به چشم می خورند که جزو زیباترین کاشی های به جا مانده از دوران عثمانی میباشند .

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد رستم پاشا

رستم پاشا یکی از مسجد های تاریخی و زیبای استانبول است که توسط رستم پاشا که هم وزیر اعظم دربار عثمانی در زمان سلطان سلیمان و هم یک تاجر بزرگ و همزمان یک مرد نظامی  بود ، احداث شده است .  رستم پاشا  ثروت خود را  صرف تأسیس ساختمان های عمومی، مساجد و بنیادهای خیریه کرد و مشهورترین بنایی که در استانبول بنا کرده است  ، مسجدی است که به نام مسجد رستم پاشا مشهور است .این مسجد بین سال های ۱۵۶۱ تا ۱۵۶۳ ساخته شده است و بهترین نمونه های کاشی دوران عثمانی و بهترین مصالح ساختمانی در ساخت آن بکار رفته است .

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد شاهزاده

“مسجد شاهزاده” توسط سلطان سلیمان اول به یادبود پسر بزرگش  شاهزاده مهمت، که در سن ۲۱ سالگی فوت کرد،ساخته شد. این اولین اثر بزرگ توسط معمار مشهور معمار سینان بود که در سال ۱۵۴۸ تکمیل شد. این اثر معماری به عنوان اولین شاهکار  معمارسینان  در سبکمعماری عثمانی کلاسیک در شناخته شده است. بر خلاف دکوراسیون معمولی عتیقه اکثر مساجد، مسجد شاهزاده به سبک متفاوتی تزئین شده است. این مسجد هم به لحاظ تاریخی و هم به دلیل سبک معماری جزو بناهای تاریخی استانبول محسوب می گردد و جزو مساجد مشهور این شهر میباشد .

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد ایاصوفیا

بدون شک مسجد ایا صوفیا یکی از معروف ترین مسجد های تاریخی و زیبای استانبول  میباشد به ویژه از گنبد عظیم آن، به عنوان نماد معماری بیزانس در یاد شده  و گفته می شود که “تاریخ معماری را تغییر داده است.” . این بنا که  در سال ۳۶۰  به عنوان کلیسا ساخته شده بود ، در سال ۱۴۵۳به یک مسجد تبدیل شده است و تا سال ۱۹۳۱ هنگامی که به موزه تبدیل گردید ، به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گرفته است . این مسجد برای مدتی طولانی بزرگترین کلیسای جامع در جهان  بود.  از لحاظ سبک معماری داخلیاین مسجد با موزاییک های زیبا و ستون های سنگ مرمرتزیین شده است. مسجد ایا صوفیا جزو یکی از توریستی ترین مکان ها در شهر استانبول محسوب می گردد که سالانه هزاران گردشگر از آن دیدن می کنند .

مسجد های تاریخی و زیبای استانبول

مسجد ایوب

مسجد بزرگ ایوب اولین مسجد ساخته شده پس از فتح استانبول است .اهمیت این مسجد در استانبول بیشتر ازرش و نماد تاریخی دارد و در مقایسه با دیگر مساجد استانبول که از لحاظ معماری بسیار زیبا و در نوع خود منحصر به فرد میباشند ، از لحاظ معماری سبک ساده ای دارد و از کاشی کاری های زیبای عثمانی در این مسجد خبری نیست اما موقعیت محلی آن که در منطقه گلدن هورن واقع شده است و همینطور اهمیت آن از جهت اینکه اولین مسجدی است که پس از فتح استانبول توسط مسلمانان در این شهر برپا شده است ، موجب شده تا جزو مساجد پر اهمیت  و پر بازدید استانبول باشد .

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید